Żywienie szynszyli

W warunkach naturalnych szynszyle żyją w środowisku niesprzyjającym, z punktu widzenia człowieka nawet bardzo niesprzyjającym. Przygotowały się jednak do tego znakomicie, o czym świadczyć może chociażby ich krępa budowa ciała i silna izolacja od warunków zewnętrznych przez futro. Życie w Andach często wymuszało na nich picie wody jedynie ze źródeł takich jak rosa osądzająca się rano na roślinach czy zadowalaniu się niewielką wilgotnością roślin, które spożywały. W kwestii pokarmu stałego miały dostęp do gałązek, korzonków i w okresach wzrostu rośli do ich kiełków. Owoce to były dla nich rzadko spotykane rarytasy. W warunkach hodowli domowej i przemysłowej podchodzić do tematu żywienia musimy oczywiście diametralnie inaczej. Właściwe karmienie pozwala im żyć w świetnym zdrowiu nawet do 10 lat dłużej niż ich krewniakom żyjącym na wolności a ich futerko staje się wyjątkowo piękne i puszyste.

Codzienny posiłek szynszyla składa się z dokładnie wskazanej przez producenta paszy ilości granulatu przeznaczonego specjalnie dla szynszyli oraz około 3 centymetrów sześciennych wody. Chociaż teoretycznie jest to wszystko, czego gryzonie potrzebują do życia to zwłaszcza w warunkach domowych powinno się taką dietę urozmaicać. Nie powinno być to jednak zastępowanie dziennego pokarmu czymś innym lecz jego uzupełnianie. Drastyczna zmiana karmy lub zbyt duża różnorodność często prowadzi do problemów żołądkowych zwierzęcia. Doskonałym dodatkiem do zwykłej codziennej diety jest siano podawane 2 razy w tygodniu. Raz w tygodniu podawać można również mieszankę zbożową z dołączonymi smakołykami takimi jak mlecze, rodzynki, jabłka i marchew. Nie należy jednak przesadzać z ilością Świerzych warzyw i owoców gdyż może wywoływać to biegunki.

Kiedy pojawiają się młode należy podawać matkom mieszankę ziół oraz granulowane mleko. Pozwoli jej to n szybkie odbudowanie zapasu substancji śladowo występujących w ciałach gryzoni, które zostały w dużej mierze przez młode. Same młode osobniki bardzo szybko dołączają do stada i zaczynają spożywać taki sam pokarm jak osobniki dorosłe.

Nie wolno zapominać o tym, że żywienie to warunek konieczny zdrowia zwierzaka ale nie wystarczający by wszystko było dobrze. Jeśli przykładowo będzie brakowało mu słońca to zachowywać się będzie tak, jakby było niedożywione. Karma nie ma też prawa zbyt długo leżeć niezjedzona gdyż mogą rozwijać się w niej groźne dla szynszyli grzyby.

źródło zdjęcia: http://www.furryfriendsrus.com/Chinchilla.jpg

Leave a Comment


NOTE - You can use these HTML tags and attributes:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>