Choroby szynszyli

W normalnej hodowli szynszyle rzadko chorują. Są to w końcu zwierzęta bardzo mocno zahartowane w naturalnych warunkach swojego życia i chociaż te, które kupimy, nie będą miały za wiele wspólnego z andyjskimi zboczami gór to genetyka będzie robiła swoje. Pamiętać tylko należy, że jeśli już coś się wydarzy to a mamy więcej niż jedną sztukę to możemy być niemal pewni, że zachorują wszystkie osobniki stada mogącego się ze sobą kontaktować.

W warunkach hodowlanych największą szkodę szynszylom możemy wyrządzić my sami przez niewłaściwą opieką nad nimi. Ludzie z szynszylami najczęściej zgłaszają się do weterynarza kiedy te wskazują na problemy ze strony układu pokarmowego. Biegunka, wzdęcia i zaparcia występujące naprzemiennie to w większości wypadków przejaw złej diety. Skrajnie groźna dla zwierząt jest zbyt wysoka temperatura, która może doprowadzić do szoku termicznego niemal zawsze dla nich zabójczego.

Główną przyczyną wizyt u weterynarza niedoświadczonych hodowców są problemy z wynicowaniem odbytu czyli wydostaniem się części zakończenia jelita grubego poza jamę ciała. Jest to spowodowane długotrwałymi biegunkami i zatwardzeniami, które zwykle następują naprzemiennie. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest niewłaściwe żywienie lub zła jakość pokarmu i wody. Najlepszą metodą zaradzenia takiemu stanowi rzeczy jest oczywiście poprawa żywienia zwierzęcia.

Poważnym zagrożeniem dla zwierzęcia są choroby bakteryjne. Najczęściej występuje salmonelloza, która jest zawsze śmiertelna jeśli weterynarz nie podejmie natychmiastowych działań, kolibakterioza wywołana w przypadkach obniżonej odporności zwierzęcia przez bakterie e. coli oraz pseudomoza wywoływana przez bakterię naturalnie obecną w przewodach pokarmowych zwierząt, w tym naszym, która z różnych przyczyn uległa silnemu namnożeniu. Pojawienie się schorzeń można rozpoznać głównie po zachowaniu zwierzęcia. Najczęściej pojawiają się objawy ze strony układu pokarmowego oraz ogólne silne uspokojenie się zwierzęcia. Szynszyle są bardzo ruchliwe, zwłaszcza w nocy i jeśli tylko siedzą osowiałe to coś z nimi jest nie tak. Często pojawia się również silne łzawienie i ślinienie, czasami kichanie.

Jeśli powyższe objawy pojawiają się nagle i mają bardzo mocne nasilenie a w dodatku zwierze często przewraca się bez określonej przyczyny, powodem kłopotów mogą być pasożyty. W takiej sytuacji trzeba natychmiast zgłosić się do weterynarza z całym stadem.

 źródło zdjęcia: http://pics.hoobly.com/full/BLNBSX6D21VH8VRPJO.jpg

Leave a Comment


NOTE - You can use these HTML tags and attributes:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>